Jak się przygotować to wzięcia kredytu?
Sprawdzić: zdolność kredytową, historię spłat rat - BIK, zweryfikować stan prawny i wartość nieruchomości, skontaktować się z pośrednikiem, który przeprowadzi kompleksowo przez cały proces.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytów hipotecznych?
Pośrednik jest specjalistą w zakresie produktów hipotecznych, zna ofert banków i proces hipoteczny. Jest w stanie podpowiedzieć zarówno w zakresie dokumentów finansowych i nieruchomościowych. Główne zadanie to szukanie najlepszych dla klienta rozwiązań w ramach rozliczenia za skuteczne udzielenie kredytu przez bank, który wybierze klient.
Czy 500plus, alimenty i inne socjale są brane pod uwagę przez banki?
500+, alimenty wpływają w części banków na niższy koszt prowadzenia gospodarstwa domowego.
Decyzja negatywna i co wtedy?
Istnieje możliwość odwołania się od takiej decyzji. W zależności od powodu decyzji negatywnej można: ponownie złożyć wniosek ze zmianą parametrów (np. spłacenie części zobowiązań, poprawa historii kredytowej), przedstawić w banku dodatkowe zabezpieczenie kredytu (polisa na życie, dodatkowa nieruchomość), dołączyćwspółkredytobiorców (partner, rodzice, rodzeństwo) i wiele innych zależnych od powodu negatywnej decyzji. W celu zminimalizowania ryzyka nie uzyskania kredytu (przy braku dyskwalifikujących uzyskanie kredytu przyczyn) należy złożyć wniosek do 2-3 banków.
Ubezpieczenia do kredytu - gdzie wziąć, na co mają wpływ?
Jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie, to większość banków proponuje, takie rozwiązanie jako dodatkowe zabezpieczenia kredytu i/lub warunek do obniżenia marży (po przystąpieniu do ubezpieczenia na życie możemy liczyć na tańszy kredyt. W większości przypadków grupowe, bankowe ubezpieczenia na życie będą tańsze niż indywidualna polisa zawarta na rynku.
Warto zawsze porównać także pozostałe ubezpieczenia np. ubezpieczenie nieruchomości, gdyż bywa ono porównywalne z oferowanymi przez rynek a skorzystanie z niego korzystnie wpływa na marżę kredytu (obniża ją).
Kredyt hipoteczny - kredyt na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych - zakup, remont, budowa, adaptacja, rozbudowa. Zabezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi nieruchomość mieszkalna – nabywana lub inna znajdująca się na terenie Polski.
Oprocentowanie - to ustalona wysokość kosztu po którym bank jest nam w stanie pożyczyć pieniądze. W skład oprocentowania wchodzi marża banku (stała przez okres kredytowania) i Wibor – zależny od ceny pieniądza na rynku. Banki stosują oprocentowanie zmienne, stała stopa % jest aktualnie dostępna w ofertach kilku banków na pierwsze 5 lat kredytowania.
LTV - to stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie tego kredytu. Niższe LTV daje szansę na lepsze warunki kredytowe.
Wycena - dokument przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego. Może to być oszacowanie lub operat szacunkowy. Ma na celu określenie rynkowej wartości nieruchomości.
Wkład własny – gotówka lub stan zaawansowania np. budowy/adaptacji i/lub niezabudowana działka gruntu. Wkład własny należy wnieść przed wypłatą kredytu. Aktualnie minimalny wkład własny to 10%, większość banków wymaga 20% wkładu własnego.
Formularz informacyjny - to zbiór wszystkich informacji na temat kredytu - określa m.in. wszystkie koszty kredytu. Klient powinien otrzymać FI przed podpisaniem umowy.
Wniosek - to oficjalne zapytanie o kredyt. We wniosku określany m.in. kwotę kredytu, okres kredytowania, cel kredytu. Bez wniosku bank nie może rozpocząć procedury weryfikacji klienta i przyznania kredytu.
Decyzja pozytywna - oficjalna informacja z banku z potwierdzeniem przyznania kredytu. Decyzja określa również warunki do podpisania umowy.
Umowa kredytowa - to dokument zawarty pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Przygotowany na podstawie prawa bankowego definiuje i określa wszystkie warunki na jakich kredytobiorca pożycza pieniądze od banku. W umowie znajdują się warunki do wypłaty środków i wskazane są dokumenty/załączniki do umowy.
Warunki do umowy - to zbiór postanowień, które trzeba spełnić, aby podpisać umowę kredytową.
Warunki do uruchomienia - to zbiór postanowień, które trzeba spełnić, aby wypłacić kredyt np. dostarczenie aktu notarialnego, wniesienie wkładu własnego itp.